איבחון מחלות ברפואה סינית

רפואה סינית מצטיינת בדרך האבחון שלה. לפי רפואה הסינית הדבר החשוב ביותר הוא להבין מדוע האדם פיתח מחלה או בעיה. רק אז ניתן להתאים טיפול אישי לכל מטופל.

שיטות אבחון שנציג במאמר זה  הן "בדיקות המעבדה" של הרפואה הסינית המסייעות למטפל להבין את הגוף ואת המחלה מעבר למילים.

מהי אבחנה מבדלת?

נקודת המוצא של רפואה סינית היא שמחלות דומות מתפתחות מסיבות שונות אצל אנשים שונים. לכן באיבחון  סיני המטרה שלנו היא להגיע לאבחנה מבדלת נכונה.

זאת בניגוד לרפואה מערבית, שם הפרוטוקול הטיפולי נקבע לפי שם המחלה וחומרתה, וכמעט ללא התייחסות לשורש הבעיה המשתנה מאדם לאדם.

שיקלול האינפורמציה הנאספת בכל אחת מדרכי האיבחון מאפשר לנו להגיע לאבחנה מבדלת מדוייקת וכך לקבוע טיפול מדוייק ויעיל, והכי חשוב- מותאם אישית .

לדוגמא, חמישה אנשים הסובלים מאסטמה מיגרנה או פיצעי בגרות, אקנה - חמש סיבות שונות לבעיה וחמש דרכי טיפול שונות לחלוטין . הבנת הגורם מאפשרת לטפל הן בביטוי והן בשורש המחלה. זאת בניגוד לטיפול בקופת החולים שם ניתן טיפול כמעט אחיד ואוטומטי באסטמה אקנה.  והמטרה היא לפתור את הסימפטום, ופחות לחקור מה מקורו ואיך ניתן מלכתחילה למנוע אותו.

מהן דרכי האיבחון  ושיטות האיבחון של רפואה סינית?

תישאול

אבחנת לשון

אבחנת דופק

אבחנת גוף

איבחון קונבנציונלי

התשאול

מה ההבדל בין פגישת תישאול ואיבחון אצל רופא בקופת חולים לבין  פגישת איבחון ברפואה סינית?

לצערנו הורגלנו בקופת החולים לרופאים עמוסים ומותשים המקשיבים לנו ובודקים אותנו דקות בודדות בטרם ירשמו אבחנה ומרשם.כמו כן רפואה מודרנית מתבססת על מדדים אובייקטיביים כגון בדיקות מעבדה ונוטה להתעלם/ לשכוח את החולה ואת תחושותיו בפועל.

כמה זמן נמשך התישאול ברפואה סינית?

לעומת זאת התשאול הראשוני ברפואה סינית נמשך לרוב מעל חצי שעה. אנשים רבים מופתעים מסוג השאלות בתשאול, מעומקו ומאורכו ובמיוחד כאשר מדובר בבעיה פנימית וכרונית (כמו כאבי בטן כרוניים, הפרעות שינה , בריחות שתן ועוד ועוד) .

מדוע יש לשאול שאלות רבות כל כך?

ברפואה הסינית לכל ביטוי גופני יש משמעות מעט שונה. סימן אחד בודד הינו כמעט חסר משמעות, אך אוסף סימנים עוזר לנו לבנות אבחנה ברורה מאד, ולבחור צמחים ונקודות דיקור מדויקות ואפקטיביות.

הדרך הפשוטה ביותר להסביר זאת זה באמצעות מספר דוגמאות:

אדם המתלונן על שיעול- כמה זמן קיים השיעול? האם (מגיב) מושפע ממזונות שונים למזון? מזג אויר? מתח נפשי?האם השיעול מופיע בעיקר ביום? או אולי דווקא מחריף בלילה? האם השיעול מלווה בליחה? מה צבעה? שקוף? לבן? צהוב? ירוק? האם הליחה רבה או מועטה, האם הליחה קלה לכיוח או צמיגה וקשה להוצאה?

אישה המתלוננת על כאבי מחזור- היכן בדיוק מופיעים הכאבים- בטן תחתונה? גב? ירכיים? מה עוצמתם? מה אופיים- מפושטים? ממוקדים? עוויתיים? האם כאבי המחזור מופיעים לפני הווסת? בזמן הוסת או דווקא לקראת סופה? האם מופיעים סימנים נוספים כמו כאבי ראש? עצבנות? מה כמות הדימום? ועוד.

אומנות התשאול הינה הכלי החשוב ביותר שלנו ומאפשר לנו ללמוד רבות על האדם שמולנו.  שלב זה מאפשר בניית מערכת של אמון ושיתוף פעולה, ולכן   מבחינתנו זהו שלב קריטי מאד בהצלחת הטיפול!

אבחנת לשון

מתי בפעם האחרונה הסתכלתם על הלשון שלכם? מתי בפעם האחרונה הסתכלתם על לשון של אדם אחר?

מספיק להסתכל על השוני הגדול בין לשונות של מספר אנשים כדי להבין שהיא אכן משקפת משהו על מצבנו הגופני.

ההסתכלות על הלשון הינה כלי אבחנה יעיל, והינה חלק מטכניקה של הסתכלות על חלק גופני אחד על מנת להסיק ממנו על השלם.

מערכות הגוף השונות מיוצגות על פני הלשון והתבוננות עליה מאפשרת לנו להעמיק את האבחנה שלנו- גם לגבי מקור הבעיה וגם לגבי הנזק והמצב בפועל .

על מה מסתכלים בלשון?

מתבוננים בלשון על מדדים שונים: צורתה, צבעה, מידת הרטיבות שלה, חריצים שונים ומיקומם והחיפוי המכסה אותה.

דוגמא - איזור הריאות מופיע בחלק הקדמי של הלשון (לא הקצה עצמו, אלא מעט פנימה יותר)

אצל מעשנים רבים, או אנשים עם בעיות ריאות ונשימה כרוניות מאד ניתן לראות שינויים שונים באזור זה, ואחר הנפוצים הוא שני חריצים קטנים- המעידים על כרוניות הבעיה ועל כך שיש נזק לריאה עצמה.

אבחנת דופק 

אבחנה זו נחשבת מורכבת וקשה ללמידה, ככל שהמטפל ותיק יותר לרוב יכולת אבחון הדופק שלו נכונה ויעילה יותר.

אבחנת הדופק מאפשרת " להתבונן" על מצב המערכות הפנימיות ביותר.

מה בודקים באבחנת הדופק?

אבחנת הדופק כוללת בדיקה של מדדים שונים: הקצב שלו, עומקו רוחבו, האופן/הצורה בה הדופק "מכה" באצבעות המטפל- האם הגל הרמוני? נוקשה? סדיר? ועוד.

דוגמא: דופק שכדי להרגישו יש ללחוץ לעומק ולחפשו- מעיד על מצבי חולשה שונים ומחלות כרוניות.

קיימים היום ניסיונות למדוד בצורה אובייקטיבית בעזרת מכשור את הדופק על פי המדדים של רפואה סינית. אך אלה בראשית דרכם.

אבחנת גוף

בעזרת הסתכלות ובעיקר בעזרת מגע עדין (מתבצע עם בגדים ולא באזורים פרטיים או מוצנעים) ניתן לאסוף מידע אבחנתי רב. בדומה לאבחנת הלשון קיימת גם בבטן מפה של איברים. כמו כן מגע לאורך ערוצי האנרגיה ברגליים, בזרועות בעורף ובאזורים נוספים מאפשר לנו ללמוד על מצב ערוצי האנרגיה והאיברים הפנימיים.

בנוסף המטפל מתבונן על היציבה, גוון העור, החיוניות הכללית שהאדם ופרטים נוספים היכולים להעיד על בריאות או חולי.

האם אנו יכולים לנחש או לחזות בעיות בעזרת אבחנות הדופק, לשון וגוף?

יש לזכור שאבחנות הדופק, הלשון והגוף נותנות אינפורמציה רבה אך תפקידן אינו "לקרוא" לנחש "לחזות" מהי הבעיה הבריאותית- כפי שחלק מהמטופלים מצפים.

כלים אלה משמשים אותנו כדי לאשר או לשלול את כיוון האבחנה שעלה כבר מהתשאול ומדבריו של המטופל וכן להבין טוב יותר את השורש לבעיה.

גם בתהליך ההחלמה וההבראה אבחנת הגוף, הדופק והלשון משרתת אותנו. אבחנות אלה הנלקחות בתחילת כל טיפול (ולפעמים גם במהלכו) עוזרות לנו לעקוב אחרי השינויים במצב הבריאותי ולאמוד את יעילות הטיפול שלנו. לא מעט פעמים אנו רואים את השיפור במדדים אלה עוד לפני שהמטופל מדווח על השיפור בתלונותיו.

אבחנה מערבית, קונבנציונאלית

שילוב בין כלי האבחון של רפואה סינית לאמצעי איבחון של הרפואה המודרנית הוא בעייננו דרך העבודה הנכונה והאחראית.

לכן אנו נעזרים בכלים מערביים, כמו בדיקות דם וצילומי רנטגן  או מיפויים שונים  על מנת לשלול את הצורך בהתערבות רפואית קונבנציונאלית וכן זיהוי מצבים המצריכים רפואת חירום. לא פעם נתעקש שהמטופל ייבדק אצל רופא במקביל או לפני תחילת הטיפול אצלנו.

צרו קשר

מירה רפואה סינית משולבת תטא הילינג: 052-8444322

אמיר אורתופדיה, צ'י קונג, אי צ'ואן: 052-3683548

 

 

פניות אחרונות
אמירה, רפואה סינית וצ´י קונג
אם אפשר להתקשר בשעות הערב
רמת גן - גבעתיים
19/11/2017 18:28:38
אמירה, רפואה סינית וצ´י קונג
אשמח לקבל אינפורמציה לגבי שיעורי צי קונג של אמיר ניסן, אם קיימים באזור השרון ואם לא - בתל אביב. תודה!
מושבים בשרון
06/08/2017 22:57:14
אמירה, רפואה סינית וצ´י קונג
מבקשת עזרה בליווי רוחני-תזונתי בעקבות התמודדות עם מחלת סרטן שד. כרגע עוברת טיפולים כימותרפיים וזקוקה לחיזוק. האם אפשרי?
אשמח לדבר ולראות מה ניתן לעשות
בברכה, להשתמע
רמת גן - גבעתיים
13/06/2017 09:03:36