המשך מאמר כאבי גב דף 3

4. איבחון וטיפול של כאבי גב תחתון ברפואה סינית

מקובל כיום בסין לשלב באבחון של בעיות אורטופדיות אבחנה מתוך רפואה סינית המסורתית עם אבחנה מתוך הרפואה הקונבנציונאלית. כלומר לעשות בדיקות מערביות כגון צילומי הדמיה ולראות אם יש עקמת, פריצת דיסק , שברים וכו'. ובמקביל לבדוק האם ישנה חולשה או חסימה של האנרגיה לפי הראיה הסינית אשר הובילה לבעיה בגב.

מה הם הגורמים לכאב גב תחתון על פי הרפואה הסינית?

על מנת להסביר את התפיסה של הרפואה הסינית לגבי כאבי פרקים בכלל וכאבי גב בפרט יופיעו לאורך המאמר מונחים מתוך הרפואה הסינית, שלאוזניים " מערביות " נשמעים מוזרים או משונים. לכן מושגים אלה יוסברו בקצרה.

1. כאב גב כתוצאה מגורם אקלימי

הרפואה הסינית טוענת כי כל גורמי האקלים – קור,רוח ולחות, רוח, יובש, משפיעים על גופינו ועלולים לגרום למחלות פנימיות רבות ובניהם בעיות פרקים וכאבי גב.

כיצד מוביל אקלים חיצוני לכאב גב?

על פי העקרונות של רפואה סינית האדם הוא חלק בלתי נפרד מהטבע כולו. וכמו שהאקלים המשתנה משפיע על הצומח, הים היבשה, כך האקלים החיצוני משפיע גם על ה "אקלים הפנימי"- על בריאותנו.
"חוסר איזון אקלימי" עלול לחדור מבחוץ ולהשתכן בגופינו וכך להשפיע על בריאות המערכת בו הוא פגע.
קל לנו להבין זאת כאשר מדובר במחלות חורף קצרות וחולפות דוגמא מובהקת למצב זה היא הצטננות עקב שהיה בחוץ בלבוש קצר במזג אויר קר.


יש לציין כי המונח אקלים חיצוני בהקשר זה מתייחס גם למקום עבודה ממוזג יתר על המידה, עבודה בסביבה חמה מידי כמו מאפייה וכו'.
כאבי גב ממקור אקלימי שונה יתבטאו באופן שונה ועל ידי שאלות נכונות יכול המטפל הסיני לזהות במדויק מה השתבש ולהחזיר לגוף את האיזון ובכך להפחית משמעותית את הכאב. 

 

איזה סוגי אקלים יכולים להוביל לכאבי גב? רוח, קור, לחות וחום. ועליהם נפרט.

א. כאב גב בשל רוח וקור
כאב גב זה נפוץ ביותר והוא תוצאה של רוח חורפית, מזגנים וכו'. הרוח והקור גורמים לכיווץ וחסימה של השרירים ושל האנרגיה, הצ'י.
הביטוי המיידי של חסימה זו הוא כאב. זהו כאב אקוטי, פתאומי, חזק וחד, המחמיר בקור ומוטב בחום, לרוב מלווה במגבלת תנועה חריפה.

בטיפול נשלב במקביל לדיקור ולטווינה /טווינא גם חימום הגב כל ידי מנורה מיוחדת.
כאב גב זה אם מטופל בצורה נכונה מיד עם תחילתו יעבור ולא ישאיר עקבות. במידה ולא מטופל עלול להפוך לכאב כרוני אשר יתעורר שוב ושוב בעקבות טריגרים של רוח וקור- מזגן, רוח חזקה בחורף וכו'.

ב. כאב גב בשל רוח ולחות

לא סתם הסבתות מזהירות לא לצאת החוצה עם שיער רטוב..
הרוח והלחות חודרים אל הגוף וגורמים ל- חסימה בשרירים ובערוצי האנרגיה- במרידיאנים. כאב זה נוטה להופיע יותר אצל אנשים העובדים או חיים בסביבה לחה או טחובה לאורך זמן.
סימנים:כאב המוחמר או "מתעורר" במזג אויר לח או ברטיבות. הכאב פחות חד בעוצמתו מכאב על רקע קור, אך עקשן ומעיק- כמו שלחות יודעת להיות.
דוגמא לכאב זה: כאב גב המופיע לאחר שחייה- הרטיבות של המים ורוח מזדמנת עלולים בקלות יחסית לחדור אל השרירים ולגרום לכאב גב. לכן חשוב מאד להתנגב ולהשמר מרוח וקור אחרי שחיה.

ג. רוח קור ולחות ביחד

סימנים:כאב שמחמיר גם בקור וגם בלחות, בתקופות קרות וגשומות. אופייני במיוחד לאנשים עם בעיות פרקים ושלד כרוניות וכן למבוגרים.

דוגמא לכאב מסוג זה בחורה צעירה שחלתה בדלקת פרקים חמורה וקשה לאחר חורף מושלג בזמן שירותה הצבאי בחרמון. 

ד. לחות חמה

הלחות החמה יכולה הרבה פעמים להופיע בעקבות כל אחד מהגורמים הקודמים שהוזכרו שנשארו בגוף לאורך זמן ללא טיפול נכון, ובמשך הזמן הפתוגן שינה את אופיו והפך חם ודלקתי. הלחות החמה יכולה גם לחדור מבחוץ במיוחד אצל אנשים שעובדים בסביבה חמה ולחה (למשל מאפייה) שעות ארוכות.

סימנים: לחות חמה   וגורמת לסימני דלקת: כאב עז שמלווה באודם תחושת חום ונפיחות מקומית ומגבלת תנועה..

הטיפול הסיני לכאב גב בשל גורם אקלימי
מטרת הטיפול היא זיהוי הגורם האקלימי היוצר את כאב הגב- רוח, קור, לחות או חום ואז סילוקו מהגוף. זאת באמצעות נקודות דיקור מתאימות, לעיתים צמחי מרפא וגם חימום במידת הצורך.
כמו כן יש למנוע חשיפה חוזרת לפאתוגן האקלימי בעיקר באמצעות לבוש מתאים ותזונה המחזקת את הגוף.

2. כאב גב בשל חבלה או טראומה
זהו הגורם השני שיכול להוביל לכאב גב תחתון על פי הרפואה הסינית.
הפגיעות הנפוצות בגב הן בשל נפילות, תאונות דרכים ותאונות עבודה, וכן פגיעה עקב הרמת משא כבד מידי או תנועה לא נכונה.


כל חבלה או פציעה בגב גורמת ל- חסימה של דם ואנרגיה - צ'י. אז מופיע כאב של תקיעות דם.
הסימנים יכולים להשתנות לפי עוצמת הפגיעה וחומרת תקיעות הדם.
בשלב הראשון, בסמוך לפגיעה, יש לאפשר לגב מנוחה רבה וכן לערוך בירור מתאים באמצעות צילום רנטגן או בדיקות אחרות.

מתי חשוב לפנות לרפואה סינית?
משככי כאביםלרוב רק ממסכים את הבעיה והיא עלולה אף להחמיר ללא טיפול הולם.
דיקור סיני וטווינה- פיזיותרפיה סינית, ישפרו את זרימת הדם בגב ועל ידי כך יקצרו מאד את זמן ההחלמה וימנעו סיבוכים עתידיים.

במידה והכאב לא נעלם תוך זמן קצר חשוב מאד להיעזר ברפואה סינית ולא רק במשככי כאבים וזאת כדי למנוע מאותה טראומה להפוך למקור כאב כרוני המתעורר כל פעם מחדש.

3. כאב גב בשל פגיעה באיברים וערוצי אנרגיה
הערה: ברפואה הסינית מוגדרים 12 איברים פנימיים עיקריים החשובים מאד לתהליכים שונים בגוף האדם. לדוגמא הכבד, הקיבה, הלב .
לכל אחד מאיברים אלה בנוסף לפעילות הפיזית יש פעילות והשפעה אנרגטית חשובה, שלא תמיד קשורה לתפקוד האיבר בראיה המערבית.
לכן בכל מקום בו יצוין שאיבר זה או אחר בחולשה או בתקיעות הכוונה היא לפי דרך ההסתכלות והאבחון של הרפואה הסיניתללא קשר לתפקוד הפיזיולוגי של האיבר ברפואה מערבית. 

א.  כאב גב בשל חסר באנרגיה של הכליות
זהו הגורם הנפוץ ביותר לכאב גב כרוני.
מה תפקידן של הכליות על הפי הרפואה הסינית?
הכליות על פי הרפואה הסינית מייצגות את האנרגיה העמוקה ביותר של הגוף, את המטען התורשתי, את האנרגיה המינית ותיפקוד תקין של מערכת השתן. מצב העצמות קשור קשר הדוק לחוסן של הכליות. כאבי גב אלה קשורים לירידה באש, בחיוניות של בגוף ולפגיעה במצב החומר- עצמות בגוף.

קיימים כמה סוגי חסר בכליות:

א. חסר באנרגיה , בצ'י, של הכליות: החסר מתבטא חולשה, עייפות, חולשה של הגב התחתון, חולשת ברכיים, ועוד.
ב. חסר באנרגיית היאנג (Yang )של הכליות: האנרגיה היאנגית מדומה לאש, זו האנרגיה שממריצה ומחממת את הגוף. בחסר של אנרגיית היאנג בכליות בנוסף לעייפות, חולשה וכאבי גב וברכיים תהיה רגישות רבה לקור: תחושת קור בגפיים, כאבי גב שמוחמרים בקור, יתכן ירידה בחשק המיני בשל ירידה באש, בחשק, בנוסף יתכן ריבוי שתן ביום ובלילה.

הטיפול ברפואה סינית 
הטיפול יכלול בחירת נקודות דיקור לחיזוק כליות היעילות גם לטיפול בגב התחתון. בנוסף חימום הגוף ובמיוחד הגב תחתון על ידי מנורת חימום מיוחדת או מוקסה- צמח מרפא סיני, עיסוי מקומי עם שמנים בעלי אנרגיה חמה. במידת הצורך ינתנו צמחי מרפא שמטרתם לשקם את אנרגיית היאנג בגוף ובאופן זה גם להפחית את הרגישות בגב התחתון.

ג. חסר ביין (Yin) הכליות: אנרגיית היין מדומה למים, אנרגיה שמקררת ויוצרת רטיבות. אנרגיה המאזנת את היאנג, את האש.אנרגיית ה yin משויכת בגוף לחומר הפיזי- דם, עצמות, בשר. בניגוד לאנרגיית הyang שהיא הרבה פחות חומרית ומשויכת לדוגמא לנפש, לנשמה שלנו.
כאשר אנרגיה ה yin נפגעת, יורדת בגוף ובפרט בכליות יופיעו סימנים של יובש בגרון, כאב גב תחתון שלא מוטב בחימום, תחושת חום בכפות הידיים הרגלים ובחזה, לחיים אדומות, יתכן צלצולי אוזניים תתכן תכיפות גבוהה לשתן, במיוחד בלילה, אך כמות השתן מועטה בלבד.

גיל המעבר הוא דוגמא קלאסית למצב של ירידה באנרגיית ה Yin והופעת סימני חום כמתואר. זהו גם הגיל בו חלק נכבד מהנשים מתחילות לסבול מפגיעה בעצמות ובשלד עקב אותה פגיעה ב yin.

הטיפול ברפואה סינית: גם במצב זה בנוסף לדיקור וטווינה המקומית טיפול בשורש הבעיה וחיזוק אנרגיית yin הכליות . באמצעות נקודות דיקור ספציפיות וצמחים. 

ב. כאב גב בשל חסימה באנרגיה של הכבד

תפקידו הראשי של הכבד על פי התיאוריה של רפואה סינית לצור זרימה חופשית של אנרגיה ודם בגוף. זרימה חופשית זו תוביל לתפקוד תקין של כלל המערכות בגוף- לבריאות.

כאבי גב מסוג זה יופיעו בתקופות של סטרס ולחץ. ומדוע?
הכבד, על פי התיאוריה, רגיש מאד לרגשות של כעס. מילה זו באה לתאר מכלול של רגשות:
תסכול, מתח, חוסר שביעות רצון, עצבנות, לחץ ועוד.

במצבים אלה אנרגיית הכבד נתקעת. ולכן אין זרימה חופשית של הצ'י והדם ונוצר מתח בשרירים. הכאב יכול להופיע באזורים שונים: לסתות, צוואר, כתפיים, שכמות, גב תחתון. תלוי ברגישות ההתחלתית של האדם.

כיצד ניתן למנוע חסימה של אנרגיית הכבד?
הטיפול במצב זה נחלק לשניים:
באחריות המטפל לשפר את תיפקוד הכבד ואת הזרימה החופשית של הצ'י והדם בשרירים וכן מערכתית בגוף כולו ולהרגיע את המטופל- זאת באמצעות דיקור וטווינא מרפי ומרגיעים ובמידת הצורך צמחי מרפא.
באחריות המטופל לבדוק האם ניתן להפחית מגורמי המתח, להוסיף שעות שינה, להוסיף פעילות גופנית שגם היא תזרים את הצ'י והדם ותשפר את מצב הרוח.

המשך  דף קודם

עדכונים אחרונים
ראיון עם Keith Kwok Lap Yin
להמשך לחצו כאן