צרו קשר ונחזור בהקדם

צי קונג ורפואה סינית/ מאת אמיר ניסן

צ´י קונג מהווה חלק חשוב ובסיסי ברפואה הסינית וברוב אומנויות הלחימה הסיניות.

בעבר, לפני השנוי שחל ברפואה הסינית בעקבות המהפכה של מאו צה טונג, שחלקה ברפואה נועד בשביל להפוך אותה לנגישה להמונים (וגם זולה יותר) היה נהוג שרופאים מפנים את המטופלים שלהם לתרגול צ'י קונג כחלק משמירה על אורח חיים בריא. בהונג קונג, שם גרתי, הרפואה לא עברה את תהליך המהפכה של מאו, ולכן עד היום הרופאים שם מנחים את המטופל לאורח חיים בריא הכולל, בין ביתר, תרגול צ'י קונג. כיום, ישנה שוב חזרה בחלק מבתי החולים בסין, בעיקר בשנחאי ובביג'ין, לראיה כוללת יותר של בריאותו של המטופל וישנן מחלקות לצ'י קונג שבהן חולים מטופלים בנוסף לטיפול אותו הם מקבלים במחלקות השונות. ברוב בתי החולים בסין, המצב הוא שרופא מתמחה בתחום אחד כגון: צמחים ובעיות גניקולוגיות, צמחים ובעיות עיקול, טווינה ואורטופדיה וכו' ופחות נהוג שרופא אחד מטפל במגוון מחלות מתוך הסתכלות הוליסטית על חייו של המטופל.

צ'י קונג רפואי – בזמן בריאות ומחלה
צ'י = אנרגיית חיים קונג = אימון

הצ'י קונג הינו מערכת תרגילים עתיקים, שתורמים לאיזון הגוף ,הנפש והגברת אנרגיית החיים של המתרגל.
הצ'י קונג הוא חלק מהרפואה הסינית, המדגישה את העיקרון, שעל האדם לדאוג לבריאותו ולאיזונו הפנימי בזמן בריאות ולא רק במצבים של חוסר איזון, כלומר מחלה.


ישנן שלוש דרכים לשמור על איזון פנימי:
1. תזונה נכונה
2. אורח חיים נכון ומאוזן
3. תרגול צ'י קונג.

תרגול הצ'י קונג הרפואי בא בכדי ללמד את המתרגל את העקרונות הבאים:
1. יציבה נכונה.
2. נשימה נכונה.
3. שימוש נכון בגוף והפקת עוצמה במינימום מאמץ.
4. איזון האיברים המכונים "מלאים" ע"פ הרפואה הסינית והמרדיאנים – ערוצי האנרגיה הקשורים אליהם.
5. מיקוד של ההכרה ומדיטציה.
6. איזון הגוף והנפש: איזון בין יין ויאנג, עודף וחסר, איזון רגשי ובנוסף דרכים לשימור אורח חיים מאוזן.
7. מודעות פנימית- מודעות לתחושות, רגשות ומחשבות.
8. מודעות לסביבה והשפעת הגומלין ביננו לסובבים אותנו.
במחקרים רבים שנעשו הוכחה יעלות הצ'י קונג בטיפול בחולים. אחד מהמחקרים היה מחקר שנעשה ע"י חוקרים מערבים בבית חולים שבשנחי. המחקר השווה שתי קבוצות של חולי סרטן: קבוצה אחת תרגלה צ'י קונג בהדרכת מאסטר מה לי טאנג וקבוצת הביקורת לא תרגלה.
המחקר הראה שיפור מובהק באיכות החיים של מתרגלי הצ'י קונג ביחס לקבוצת הביקורת.
בביג'ין נעשו מחקרים רבים שהוכיחו את יעלות עמידות ה- ZHAN ZHUANG, עמידות הזן, לרפוי מחלות.
(להסבר על עמידות ראה קישור: http://qikong.co.il/index.php?m=ar&artd=1873
הצ'י קונג והמטפל ברפואה סינית
ההבנה של בריאות ומחלה נובעת דבר ראשון מההבנה של אדם את בריאותו. היכולת של אדם להיות רגיש לכל אותם שינויים שמתרחשים בגוף ולזהות אותם עוד לפני שהפכו למחלה שמתבטאת, היא היכולת הגבוהה בשמירה על הבריאות ובהימנעות מהמחלה עצמה. תרגול הצ'י קונג מעלה את יכולתו של המתרגל להרגיש ולאזן את האנרגיה שלו באופן יומיומי. כמטפל, כשהאנרגיה שלך מאוזנת, ביכולתך להשפיע בנוכחותך המאוזנת על המטופל.

צ'י קונג ודיקור
בצ'י קונג ישנם תרגילים רבים אשר תרגולם מעלה את רגישות המתרגל לתחושות של הצ'י שלו. רגישות זו הופכת את המטפל לרגיש יותר גם לתחושות הצ'י של המטופל בזמן הדיקור ואף מקנה לו את היכולת לכוון ולשלוח את הצ'י למקום אליו הוא חפץ להובילו.

צ'י קונג וטווינה
בסין לימודי הטווינה נמשכים חמש שנים ובכל השנים לומד הסטודנט צ'י קונג. בעזרת
הצ'י קונג מטפל הטווינה לומד להשתמש בכוח פנימי שלו ולהפיק עוצמה במינימום מאמץ ובכך מאפשר למטפל לבצע טיפולים רבים מבלי לפגוע באנרגיה ובגוף שלו. כמו כן כחלק מטיפול הטווינא ניתנים למטופל תרגילי צ'י קונג לתרגול בבית כדי לחזק את יעילות הטיפול וללמד את המטופל כיצד להרפות את האנרגיות שלו .
אחד הזרמים בטווינה ניקרא NEI GONG TWINA (הטווינה של העבודה הפנימית) זרם זה מדגיש במיוחד את הצ'י קונג. המטפלים בזרם זה נוהגים לתרגל צ'י קונג בכדי שיוכלו להשפיע ולאזן את הצ'י של המטופל בצורה טובה יותר.

צ'י קונג וצמחים
הצמחים נחשבים בסין לכלי היעיל ביותר בטיפול במחלות פנימיות והשפעתם הינה מהירה. הצ'י קונג יכול לעזור בטיפול הצמחים בטווח הארוך כיוון שעל ידי איזון הגוף ושמירה על אורח חיים נכון יוכל המטופל לשמור על האיזון שהושג ע"י הצמחים.

המורה של המורה שלי מאסטר לינג טאי צ'ונג   הקדיש את חייו להרבולגיה סינית וצ'י קונג.

אחד המאסטרים הגדולים בצ'י קונג ואומניות הלחימה הסיניות היה וואנג שיאנג צאי.
וואנג שיאנג צ'אי יסד את סגנון האי צ'ואן ותרם רבות לשימוש בצ'י קונג בבתי חולים בסין.
הוא ותלמידיו לימדו את עמידות הצ'י קונג חולים בבית החולים של ביג'ין ושנחאי.

ביתו, מאסטר וואנג יו פאנג, שהינה אחד מהמורים של המורה שלי טיפלה בחולים רבים בבתי חולים ולימדה אותם את עמידות הצ'י קונג. היום מאסטר וואנג יו פונג בת 82, אינה מלמדת עוד, אך עדיין מנחה ומיעצת למורי צ'י קונג לגבי דרך ההוראה של אנשים חולים . מאסטר צ'אן, המורה שלי  , מדגיש שאורח חיים נכון ותרגול צ'י קונג בטווח הארוך חשובים הרבה יותר מטיפול בסימפטומים.

להסבר על אי צ'ואן ראה קישור: http://qikong.co.il/index.php?m=text&t=5138

לסיכום חשוב שמטפלים ברפואה הסינית יתרגלו צ'י קונג וכן ינחו את המטופלים שלהם לתרגל בכדי לתמוך בתהליך הטיפולי ובכדי להטמיע הרגלים של אורח חיים בריא שהינו חלק חשוב בבריאותו של האדם.

לשיעור ניסיון ללא תשלום ולקבלת מידע נוסף על צ'י קונג- אי צ'ואן לחץ כאן

פרסום ראשון :02/07/2008 15:50:38
עדכון אחרון :13/09/2016 13:57:05
עדכונים אחרונים
ראיון עם Keith Kwok Lap Yin
להמשך לחצו כאן