צרו קשר ונחזור בהקדם

רפואה סינית -בין שמיים לארץ

רפואה סינית הינה חלק מתפיסת עולם שלמה הצופה באדם ובטבע ומתארת את היחסים בינהם. בהתאם לתפיסה זו התפתחה רפואה סינית והסתכלותה הייחודית על מצבי בריאות וחולי והטיפול במחלות וכן המלצות כיצד להשאר בריאים ומאוזנים.

מהי אותה הסתכלות מיוחדת של רפואה סינית?

"שמיים, ארץ ואנוכי חיים יחדיו, וכל הדברים כולם ואני יוצרים שלמות שאינה ניתנת להפרד" . (צ'ואנג צ'ו)

1. רפואה סינית היא רפואה הוליסטית- מתייחסת למערכות שלמות ,כלומר רפואה סינית רואה את האדם כשלם ולא רק את האיבר או המערכת החולה.

2. רפואה סינית רואה באדם הוא חלק מהטבע ולא נחשב לישות נפרדת ומנותקת ממנו. מהסתכלות זו צומחת ההבנה שהאדם אמור לחיות בהרמוניה עם חוקי הטבע והשינויים המחזוריים בעולם. ( יום ולילה, עונות השנה,וכו'). אדם שמתאים עצמו למחזוריות בטבע ע"י לבוש מתאים, בתזונה ובאורח חיים יחיה בהרמוניה עם עצמו והסביבה ויהיה בריא יותר.

בין שמיים לארץ
כבר בבסיס התיאוריה והפילוסופיה של רפואה סינית מתואר האדם כעומד בתווך בין השמיים לבין הארץ. מושפע משניהם ומשפיע על שניהם.
ברור לנו כיצד האדם מושפע מכמויות הגשמים, מרעידות האדמה, מאיכות ומכמות המזון שנותנת האדמה, ממחזוריות תקינה של עונות השנה וכו'.

חבל שהאדם המודרני לא שימר את ההבנה שגם הוא משפיע על האדמה ועל הארץ.
וכך אנו מתמודדים היום עם משבר אקולוגי ואקלימי עולמי: מקורות מים מזוהמים, אויר מזוהם, אפקט החממה, הכחדות מינים רבים של בעלי חיים וצמחים.

והדוגמאות רבות מספור. מכיוון שהאדם (אני, את/ ה) עומד בתווך בין הארץ לאדמה- אנו מתחילים בעשורים האחרונים להרגיש על בשרנו את משמעות הדבר: ריבוי מחלות כגון סרטן, סכנת מחסור מים ומזון עולמי.
העתיד הקיומי של השמיים, הארץ והאדם- אינו וודאי כבעבר.

הכל בגלל אדיסון...
גם במישור היום יומי כל אחד ואחת מאיתנו בעולם המודרני חי בהפרה בוטה של חוקי הארץ והאדמה.והדבר כל כך טבעי בעינינו שאנו לא שמים לכך לב... אפשר אולי להאשים את אדיסון- ממציא הנורה... עד המצאת הנורה והחשמל באופן טבעי הייתה הפרדה ברורה בין היום ללילה, בין שעות עבודה לשעות התכנסות ומנוחה. בין קיץ לבין חורף.

היום הגבולות היטשטשו לחלוטין. שעות העבודה התארכו מאד, שעות השינה נפגעו משמעותית, (כל המחקרים מראים על כך ששינה של פחות מ -8 שעות שינה בלילה מזיקה לבריאות לתפקוד של כל מאיתנו). מי מאיתנו לא מבלה שעות רבות מול מסך המחשב או הטלוויזיה במקום לישון ולמלא את המאגרים?

בקיץ קר בחורף חם...
דוגמא נוספת, מתי בפעם האחרונה העברתם קיץ או חורף שלמים מבלי להפעיל את החימום או המיזוג? משימה בלתי אפשרית , לא?
אנו לא חווים את עונות השנה כפי שהן, ואפילו מגיעים לקיצוניות השנייה- דווקא בשיא הקיץ אנו מטפלים בקליניקה במקרים רבים של התקררויות, והיתפסויות שרירים עקב חשיפה לקור! מה הפלא כאשר כל אוטובוס, סניף בנק או סופר הופך למקפיא גדול...
"התרמוסטאט" הגופני שלנו, נאלץ לתמרן שוב ושוב בין מזג האוויר החיצוני, העונתי, לבין מזג האוויר המלאכותי.

התאמה חוזרת מעין זו דורשת אנרגיה רבה מגופנו ובסופו של דבר מחלישה את מערכת החיסון. (ובטרמינולוגיה של הרפואה הסינית- את האנרגיה המגנה, את ה -wei qi).

3. ברפואה סינית הגוף והנפש אחד הם - הגישה ההוליסטית של רפואה סינית לא נעצרת רק בהקשרים הפיזיים של מערכות הגוף השונות והאדם והסביבה , ורואה גם את הגוף והנפש כקשורים ובלתי נפרדים זה מזה. הקשר הוא דו כיווני כך שחולשה/ בעיה גופנית לאורך זמן תשפיע על מצב הנפש. ומתח/ חוסר שביעות רצון נפשית לאורך זמן ישפיעו על הבריאות הגופנית.

נפש בריאה בגוף בריא!
ברור לנו, כמטפלים, עד כמה רגשות ומתח מוקצנים או ממושכים משפיעים על מצב המטופל שלנו. אדם העובד 10 שעות ביום במקום עבודה מלחיץ או שנוא - ולא ידאג לאזן זאת בשאר היום בפעילויות ממלאות ומספקות ישלם מחיר נפשי וגופני כאחד.
ולכן כאשר אדם מתלונן על כאב בטן לדוגמא- ההתייחסות שלנו אינה רק למערכת העיכול. יש לראות את מערכת העיכול כחלק המייצג את השלם. הן מבחינה גופנית והן מבחינה רגשית.

4. שני מונחים העומדים בבסיסה של ה- רפואה סינית, והם Yin – Yang. משמעות (הקרקטר) הסימן בכתב הסיני ל- yang הוא הצד המואר של ההר.
משמעות (הקרקטר) הסימן ל-Yin היא הצד האפל של ההר.

שני מונחים אלה שהם תמיד יחסיים מתארים את הדואליות והיחסיות הקיימים תמיד בטבע ובגוף האדם. היום לעומת הלילה, האישה לעומת הגבר, החם ביחס לקר ממנו. וכו'.

גם במערכות גופניות רבות מופיעה דואליות זו- למשל איזון חומצה בסיס, מערכת העצבים הסימפתטית והפראסימפתטית, הגוף הפיזי, החומרי שלנו לעומת המחשבה, הרגש ועוד. איזון נכון (הן בטבע והן בתהליכים גופניים)בין תהליכים/ חומרים לכאורה מנוגדים דרוש על מנת לשמור על בריאות ושגשוג.

כיצד הטיפול הסיני בקליניקת אמירה מסייע לשמור על איזון בריאותי?

אנו כמטפלים ב- רפואה סינית החיים בישראל, ואף גרים ומטפלים בתל אביב יודעים עד כמה קשה לשמור על איזון, בריאות והרמוניה עם הטבע בעולם המודרני.

אורח החיים המודרני הוא פעמים רבות שוחק - שעות עבודה רבות מידי, אין סוף פקקים ואין סוף מחויבויות והתחייבויות... לבית, לעבודה, למשפחה.

ולמי בכלל מספיקות 24 שעות ביממה??
דווקא משום כך אנו מנסים לעורר אצל המטופלים שלנו מודעות וכבוד אל צורכי הגוף והנפש כמו שעות פנאי ותחביבים, שינה, מזון בריא ואיכותי, פעילות גופנית, הפחתת עומסים ומתחים ( במידת האפשר) או לפחות ניהול מתחים נכון.

מטרתנו בקליניקה היא לעזור לפונים אלינו להחזיר לגוף את האיזון והבריאותי. זאת באמצעות דיקור סיני , טווינה, צמחים, וכן באמצעות בניית תוכנית מותאמת אישית ,יחד עם המטופל, לשיפור איכות החיים והבריאות הפיזית והנפשית.

פרסום ראשון :30/07/2009 17:41:35
עדכון אחרון :13/09/2016 13:58:43
עדכונים אחרונים
ראיון עם Keith Kwok Lap Yin
להמשך לחצו כאן