צרו קשר ונחזור בהקדם

הרפיה, שקיעה וויתור SONG CHEN

מאת: אמיר ניסן עריכה: טלי חייט

Song = הרפייה Chen = שקיעה

"Song-Chen" "להרפות ולשקוע" הוא עיקרון בסיסי ברבים מסוגי הצ'י קונג, וגם אצל הרבה מתרגלי מדיטציה.

ההרפיה שקיעה וויתור חשובים לשילוב המדיטציה בחיים.

עקרון זה הוא גם השלב הראשוני בתרגול ההכרה באי צ'ואן ( = אגרוף ההכרה ).

השלב השני באי צ'ואן הוא בניית הכוחות המנוגדים במטרה להשיג מלאות וערנות.

השלב השלישי הוא אחדות עם הטבע.

בתרגול Song-Chen, המתרגל נדרש להרפות את גופו תוך שמירה על מבנה נכון ולא קורס כגון: גב ישר, חזה ובטן רפויים, צוואר ארוך, גוף מלא.

 

   

מאסטר צ'אן בעמידת צם פו

בשלבים ראשונים מתרגלים בתנוחה קלה כגון ישיבה או עמידה או תנועה איטית ולא מאומצת. בהמשך בסגנון האי צ'ואן נדרש מהמתרגל ללמוד להרפות גם בעמידות שיש בהם מאמץ ברגליים ובידיים כגון עמידת הדרקון או עמידת להחזיק את הנמר, וגם בתנועות מהירות.

בדקות הראשונות של התרגול המתרגל מרגיש שקל לו להרפות, עם הזמן השרירים מתחילים להתעייף וההכרה מתחילה לנדוד. כדי להמשיך לאורך זמן בלי להתעייף המתרגל לומד להרפות ולשקוע גם כשיש מאמץ. כאשר המתרגל לומד להרפות גם כשיש יותר קושי יהיה לו קל יותר לחבר את המדיטציה והצ'י קונג לחיי היום יום.
בחיים אנחנו לא תמיד בחדר מבודד ושקט ובחיים יש הרבה אתגרים ואנחנו צרכים ללמוד להרפות גם כשיש קושי. בחברה המערבית כשיש קושי אנחנו רגילים או להלחם או לברוח, במדיטציה ובצ'י קונג אי צ'ואן אנחנו מנסים להרפות גם כשיש קושי ואז נוכל להגיב לא בצורה אוטומטית אלא מתוך בחירה, במודעות.

 


 
להחזיק את הנמר

שקיעה והרפיה = Chen Song
עמידת הדרקון אי צ'ואן הה לוכיצד זה מתבצע? תרגול השקיעה והרפיה מתחיל באופן פיזי, בתחילה מכופפים רק מעט את הברכיים בעמידה, ומרפים את החזה והבטן כדי שהנשימה תהיה משוחררת, והאנרגיה תוכל לשקוע. בשלב מתקדם יותר מכופפים יותר את הברכיים ולומדים לתת לאנרגיה לשקוע גם במאמץ, כלומר להרפות ולהפוך את המאמץ למנוחה.

השקיעה מחברת אותנו אל האדמה, אל הקרקע, אל היציבות, אל השקט אל אנרגיית ה- yin . במקביל הגב והצוואר שואפים אל השמים, אל הרוח, אל התנועה אל אנרגיית ה- yang. הניגוד הזה יוצר זרימה טובה וחופשית של הדם והצ'י בגוף, מרפה את מערכת העצבים, מאפשר נשימה חופשית ומונע בעיות יציבה.

תרגול מנטאלי של Song Chen .

בעבודה המנטאלית השקיעה מסמלת את החיבור למרכז. המתרגל מתחבר למרכז שלו ונותן לאנרגיה לשקוע. כך המתרגל לומד לא להגיב בצורה אוטומטית, ללא מודעות ושליטה, אלא להתבונן ולהיות מודע ואז לבחור אם ואיך להגיב. במהלך תרגול המדיטציה עולות לנו תחושות, רגשות, ומחשבות. לרוב אנו נוטים לשפוט אותם כנעימות או לא נעימות. אנו נמשכים לתחושות הנעימות ומנסים לברוח מהתחושות הלא נעימות. מצב זה יוצר חוסר שקט פנימי כי אנחנו חוששים שהתחושות הנעימות יגמרו ואנו באי שקט בגלל הניסיון לברוח מהתחושות הלא נעימות.

בתרגול ה Song Chen אנו מנסים לוותר על הצמדות לכל מה שעולה.

אנו מנסים להרפות מהפרשנות האוטומטית של נעים ולא נעים, טוב ורע, מתבניות המחשבה שלנו והשיפוטיות. במצב זה בהדרגה רגעי השקט שלנו גדלים ואנו יכולים להתקרב להכרה צלולה. בתחילה יש הרגשה כאילו ההכרה מתנקה עולים דברים שהעסיקו אותנו בזמן הקרוב למדיטציה ולאחר מכן עולים גם דברים יותר מוקדמים. לאחר מכן נתקרב יותר ויותר לשקט ושלווה פנימיים.

בתקופות עמוסות במתח ומשברים תהליך ההתנקות יהיה באופן טבעי יותר ארוך.

לסיכום:

הרפיה ושקיעה הם תרגולים ברמה הפיזית, אנרגטית ומנטאלית.
בתחילה התרגול נעשה בתנאים יותר קלים ובהמשך לומדים להרפות גם כשיש יותר אתגר פיזי. המטרה היא לאמן אותנו לכך שגם בחיים כשיש קושי נוכל להרפות ולשקוע, להגיב לא בצורה אוטומטית אלא מתוך מודעות, בחירה, ושלווה פנמיים.

לשיעור היכרות ללא תשלום ולקבלת מידע על שיעורי הצ'י קונג לחץ כאן

למידע על יתרונותיו של הצ'י קונג הרפואי לחץ כאן

להיכרות עם שיטות האימון המיוחדות לסגנון האי צ'ואן
  לחץ כאן

פרסום ראשון :11/09/2011 12:07:47
עדכון אחרון :13/09/2016 13:52:15
עדכונים אחרונים
ראיון עם Keith Kwok Lap Yin
להמשך לחצו כאן