דיקור סיני אקופונקטורה

דיקור סיני, מהו? כיצד הוא פועל?

לאילו בעיות דיקור סיני יעיל ומתי כדאי להעזר בו? כיצד מתבצע טיפול של דיקור סיני בפועל? מהו משך הטיפול והאם ההצלחה מובטחת?

מהו ומהם יתרונותיו?

דף זה נכתב על ידי מירה ואמיר ניסן, מרצים ומטפלים בכירים ברפואה סינית ובדיקור סיני מעל 15 שנים.

דיקור סיני  מהו וכיצד הוא פועל? לאילו בעיות דיקור סיני יעיל ומתי כדאי להעזר בו? כיצד מתבצע טיפול של דיקור סיני בפועל? מהו משך הטיפול והאם ההצלחה מובטחת?

דיקור סיני הוא אחד הכלים הראשיים והשימושיים של רפואה סינית לטיפול במחלות ולהחזרת הבריאות לגוף.

היעילות הטיפולית של דיקור סיני הוכחה במספר רב של מחקרים ולבעיות בריאות רבות.

ראשית מהן אותן מחטים סיניות בהן משתמשים בזמן דיקור סיני?

בקרב רבים המילים " דיקור " ו- "מחטים " מעוררות, באופן טבעי, רתיעה רבה. זאת בדרך כלל עד למפגש הראשון עם הדיקור.

מדובר במחטים גמישות ודקיקות מאד בקוטר שנע בין 0.15-0.25 מ"מ בלבד. המחטים אינן דומות כלל למחטים בהם לוקחים דם בקופת חולים. הן דקות הרבה יותר, לא חלולות, ולא מוציאים או מכניסים דרכן שום דבר אל הגוף!

המחטים מאוד מלוטשות ובהחדרתן יש תחושה מינימאלית הפחותה מעקיצה של יתוש... כמו כן בהוצאת המחט לא נשאר כל סימן .

ככל שהמטפל ותיק ומנוסה יותר ה דיקור יעיל ומהיר וכך ה דיקור לא מלווה בתחושת כאב כלל.

ישנן גישות הדוגלות בגירוי רב של המחט כאשר היא בגוף עד להגעה לתחושה חזקה. אנו לא מאמינים בדרך זו. אנו סומכים על היכולת של הגוף להגיע לאיזון ולריפוי גם באמצעות עבודה עדינה.

חשוב לנו שהטיפול לא ילווה בתחושות של פחד או לחץ. יש בחיים שלנו מספיק לחץ גם בלי זה...

בנוסף כשהאדם רגוע ונינוח - מערכת העצבים המרכזית אינה "בכוננות ספיגה" והאפקט הטיפולי טוב יותר.

כיצד מתבצע טיפול של דיקור סיני?

כאמור נעשה שימוש במחטים סיניות גמישות ודקות מאד, בנקודות שנמצאות על ערוצי אנרגיה (מרידיאנים). נקודות אלו מעודדות את הגוף לרפא את עצמו בצורה טבעית .

קיימות מספר מאות של נקודות על פני הגוף.

התיאוריה של  רפואה סינית מסבירה בפירוט רב מה תפקודה של כל נקודה- מהם האיברים עליה היא משפיעה, ובדיוק לאיזה מצב בריאותי היא מתאימה, מתי היא אינה מתאימה, וכיצד לשלב אותה עם נקודות נוספות ועוד.

לאחר סיום שלב האבחון בוחר המטפל את הנקודות דיקור האופטימליות למטופל שלו. המטופל שוכב עם המחטים במשך כ 20-30 דקות ולעיתים יותר.

מטופלים רבים נהנים להרדם עם המחטים ומדווחים על שינה ערבה, נינוחה ועמוקה. בדומה לשינה של תינוק (כזה שישן לילה שלם...).

לעיתים במקביל לשלב של  דיקור סיני ולמנוחה עם מחטים אנו משלבים טיפול טווינה בפנים, או בצוואר, בשכמות או בגב - זאת בהתאם לצורך הטיפולי. לעיתים במקביל אנו בוחרים ללמד את המטופל תרגיל הרפיה או דמיון מודרך (בעיקר בבעיות כמו נדודי שינה, עצבנות, חרדה, כאב וכו').

מבחינתנו כמטפלים דיקור סיני הוא טריגר המעורר תהליך של ריפוי, ויש לו אפקט מצטבר ונבנה. לכן ישנה חשיבות לרצף הטפולים ולרוב מתחילים במפגשים פעם בשבוע וככל שהמצב משתפר תדירות הטיפול יורדת עד שמגיעים למצב של טיפולי תחזוקה ושימור בתדירות נמוכה יחסית.

במצבים חמורים במיוחד, לדוגמא פריצת דיסק עם כאבים עזים והקרנות לגפיים, פציאליס- שיתוק חצי פנים , אנו ממליצים על דיקור סיני פעמיים בשבוע- על מנת להביא לשיפור גדול בזמן מהיר.

טיפול עשרת אלפים כבר עשית?

כאשר הבעיה עוברת ניתן להפסיק להגיע לטיפולים.

אך חשוב לדעת ש רפואה סינית במקורה נועדה להיות רפואה מונעת, בדומה לביקור תקופתי אצל המוסכניק על מנת למנוע התעוררות בעיות חמורות יותר בגלל הזנחה של האוטו..

כמו כן כאשר מגיעים לטיפול תחזוקתי ומניעתי אפשר לעצור התלקחות של הבעיה המקורית או התעוררות של בעיה חדשה כבר בשלבים מוקדמים מאד ובמספר טיפולים מצומצם ביותר.

אנשים הבוחרים לאמץ את הגישה המניעתית מדווחים לנו על שהם רואים במפגש התקופתי איתנו זמן של השקעה בעצמם, זמן של פינוק והתרגעות .

אבל איך בכל זאת פועל דיקור סיני?

מבחינה מדעית/ קונבנציונלית אין עדיין הסבר מלא לשאלה זו.

לפי אחת הגישות המחטים יוצרות בזמן דיקור סיני גירוי מקומי, מקרוסקופי, הגורר בעקבותיו תגובה של מערכת החיסון באזור, כלומר הגוף מגביר תהליכי ריפוי עצמי.

הסבר זה נשמע הגיוני מאד אך לא עוזר לנו להבין מדוע נקודה מסוימת ברגל מפעילה את מרכז הראייה במוח כמו שנצפה ב MRI, או נקודה אחרת גם היא ברגל יעילה מאד למרבית סוגי הסחרחורות, ונקודה שלישית גם היא ברגל עוצרת ביעילות דימום גניקולוגי.

גם אם השאלה 'איך' אינה ברורה לרפואה הקונבנציונאלית בכל זאת בעשרות מחקרים נמצא כי ל דיקור סיני יש השפעה על מערכות הגוף השונות.

נקודות מסוימות מעודדות הפרשת אנדורפינים (משככי כאבים טבעיים) במוח , מורידות רמות סוכר, לחץ דם משפיעות על ראיה, מרגיעות ומשפרות את תפקוד מערכת העיכול, מטיבות עם מערכות הורמונאליות שונות, משפרות בעיות שלד ושריר ועוד ועוד.

לאורך מאות שנים של רפואה סינית ושימוש ב דיקור סיני ו צמחי מרפא נוצר תהליך של"ברירה טבעית"- מה שלא יעיל דיו פשוט נעלם!

עם כל ההסתייגות של הרפואה המערבית, הקונבנציונאלית לעולם " הרפואה אלטרנטיבית" בכל זאת דיקור סיני, וה- רפואה סינית כולה מתחילה לחדור אל הקונצנזוס.

צרו קשר

מירה רפואה סינית משולבת תטא הילינג: 052-8444322

אמיר אורתופדיה, צ'י קונג, אי צ'ואן: 052-3683548

פניות אחרונות
אמירה, רפואה סינית וצ´י קונג
אם אפשר להתקשר בשעות הערב
רמת גן - גבעתיים
19/11/2017 18:28:38
אמירה, רפואה סינית וצ´י קונג
אשמח לקבל אינפורמציה לגבי שיעורי צי קונג של אמיר ניסן, אם קיימים באזור השרון ואם לא - בתל אביב. תודה!
מושבים בשרון
06/08/2017 22:57:14
אמירה, רפואה סינית וצ´י קונג
מבקשת עזרה בליווי רוחני-תזונתי בעקבות התמודדות עם מחלת סרטן שד. כרגע עוברת טיפולים כימותרפיים וזקוקה לחיזוק. האם אפשרי?
אשמח לדבר ולראות מה ניתן לעשות
בברכה, להשתמע
רמת גן - גבעתיים
13/06/2017 09:03:36